9 miejsc wartych odwiedzenia na Lubelszczyźnie


Wakacje trwają. Część z Was pewnie ma już pierwsze wakacyjne wyjazdy zaliczone. Pod koniec lipca, w ubiegłym roku na blogu pojawił się wpis o kilku miejscach w Polsce, w które można się wybrać (PODRÓŻ PO POLSCE). W tym roku postanowiłam kontynuować ten wpis, zawężając nieco krąg i skupiając się jedynie na naszej pięknej Lubelszczyźnie. Odkopałam stare zdjęcia, niektóre baaaardzo. Kilka z nich było zrobionych, gdy miałam ok. 5/6 lat, czyli 11/12 lat temu. Jak ten czas leci szybko. Niestety tych zdjęć pozostało już niewiele, sporo poginęło, pousuwało się, ale kilka się jeszcze ostało. 


KAZIMIERZ DOLNY


Kazimierz Dolny - jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast województwa lubelskiego, zaraz obok Lublina, Zamościa i Nałęczowa. Uznawany jest za miasto niezwykle romantyczne. To tu odbywa się Festiwal Dwa Brzegi, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz to tu kręcony jest serial emitowany na antenie Polsat - "W rytmie serca". Aby zwiedzić miasto, trzeba poświęcić kilka godzin, chociaż nie jest ono tak duże, jak np. Lublin.  Zwiedzanie warto rozpocząć od przejścia się bulwarami nad Wisłą, a nawet rejsem statkiem po Wiśle, później warto skierować się w stronę rynku, na którym warto spróbować kazimierskiego kogucika. Wokół rynku rozstawione są przepiękne kamienice, w większości z nich mieszczą się obecnie kawiarenki. Będąc na rynku widać w oddali kościół farny, warto skierować się w górę za nim, w stronę ruin zamku, skąd widać Basztę. Jeśli wystarczy Wam siły i chcecie zobaczyć panoramę miasta z innej perspektywy, udajcie się na Górę Trzech Krzyży. Bardzo polecam Wam również wycieczkę do któregoś z kazimierskich wąwozów np. do Korzeniowego Dołu. Bardzo ciekawą opcją jest również  przepłynięcie promem do leżącego po przeciwnej stronie Wisły - Janowca. 


NAŁĘCZÓW


Będąc w okolicach Kazimierza przez kilka dni, warto wybrać się do Nałęczowa, gdzie znajduje się Park Zdrojowy z obiektami sanatoryjnymi z XIX i XX w. np. palmiarnia z pijalnią wód. To do Nałęczowa przyjeżdżali m.in. Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz czy Bolesław Prus. 

WOLA OKRZEJSKA/ OKRZEJA


Wola Okrzejska, czyli miejscowość, w której narodził się Henryk Sienkiewicz. Obecnie znajduje się tam muzeum poświęcone Sienkiewiczowi i jego twórczości. Przepełnione jest ono zdjęciami, rękopisami, obrazami czy przedmiotami związanymi z ekranizacjami powieści. Znajdziecie tam również kilka woskowych figur. W pobliskiej Okrzei mieści się 15 m kopiec, usypany z ziemi zwożonej z różnych części świata związanych z polskim powieściopisarzem. Na kopiec można wejść, trzeba być ostrożnym, bo miejscami jest stromo i wąsko, szczególnie jeśli idziemy dużą grupą. 


KOZŁÓWKA


Kozłówka, czyli moje rejony. Piękny pałac z ogrodem, mini zoo, Galeria Sztuki Socrealizmu. To tu zgromadzono dzieła, kilka obalonych pomników z okresów stalinizmu. W niektóre dni zwiedzenie wnętrza pałacu jest całkowicie darmowe. Jeśli dobrze traficie, to zobaczycie pawie chodzące po ogrodzie. 


LUBARTÓW


Będąc w Kozłówce, warto zahaczyć o Lubartów, czyli miasto powiatowe, które ostatnio było gospodarzem Zjazdu Dużych Rodzin, a jeszcze wcześniej gościło ludzi z całej Polski na Dniu Dziecka z Fundacją Polsat (DZIEŃ DZIECKA Z FUNDACJĄ POLSAT). Miasto z bogatą historią. Punktami wartymi odwiedzenia są Pałac Sanguszków z parkiem, Bazylika św. Anny, można również znaleźć pozostałości po obecnych na tych terenach przed II Wojną Światową Żydów. 

LUBLIN


Na liście nie mogło zabraknąć oczywiście Lublina. W Lublinie każdy znajdzie coś dla siebie - Zamek Lubelski, Stare Miasto, Skansen czy Majdanek. Warto przyjechać do Lublina, gdy trwa jakieś wydarzenie np. Noc Kultury lub Jarmark Jagieloński. Wtedy w mieście się sporo dzieje, jest bardzo  wiele ciekawych atrakcji. 

ROZTOCZE


Roztocze - niezwykle różnorodny i piękny region naszego województwa. Na uwagę zasługuje Zamość, Krasnobród, Susiec, Zwierzyniec. Region bliski mojemu sercu, bo tam spędzałam w dzieciństwie większość wakacji. Można wypocząć, ale także jest co nieco do zwiedzania, do zobaczenia. Dzieciaki również będą miały co robić, w Krasnobrodzie znajduje się m.in. Park Jurajski, w Zamościu Zoo. JANÓW LUBELSKI


Ja w Janowie byłam dwukrotnie - na Zielonej Szkole i na Gryczakach. Jeśli zastanawiacie się, gdzie spędzić weekend to warto wybrać Janów. Samo miasto jest bardzo ładne i ma dość ciekawą historię. Mieści się w nim spory zalew, wokół którego mieści się wiele atrakcji - zjazd na tyrolce nad jeziorem, skok z wieży, park linowy, offroad, paintball. Czego dusza zapragnie. Jeśli chcecie spędzić trochę czasu w ciszy, warto zahaczyć o okoliczne wioski, które kryją wiele atrakcji. Jeżeli będziecie mieli szczęście to w Szklarni, będziecie mogli zobaczyć dziko żyjące koniki biłgorajskie. 

KODEŃOstatnim miejscem, o którym Wam dzisiaj chciałabym powiedzieć, jest Kodeń, miejscowość położona przy granicy Polski z Ukrainą. Mieści się tam sanktuarium Maryjne z niezwykle pięknymi ogrodami. Niedaleko w Janowie Podlaskim mieści się znana w całej Polsce i na świecie stadnina koni arabskich oraz kilka innych atrakcji. 

Takich miejscowości jest wiele. To tylko kilka propozycji na jakiś wolny weekend. A Wy byliście kiedyś na Lubelszczyźnie?

Komentarze

 1. Wow, Roztocze wydaje się naprawdę piękne<3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jest, jeśli ktoś lubi takie rejony - poła, łąki, lasy i za bardzo nic więcej to wie gdzie jechać :)

   Pozdrawiam,
   Amelia

   Usuń
 2. Moje tegoroczne wakacje? Krasnobród!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie napisz, jak Ci się podobało :)


   Pozdrawiam,
   Amelia

   Usuń
 3. Piękne miejsca! Nigdy na Lubelszczyźnie nie byłam, a chętnie bym się kiedyś wybrała - zwłaszcza Roztocze mnie intryguje, bo już kiedyś też słyszałam o tym miejscu
  Jajku, zainspirowałaś i chyba zrobię podobny wpis u siebie, bo u mnie też jest co zwiedzać :)

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią przeczytam podobny wpis o miejscach na Mazowszu, bo szczerze w tym roku konkretnych planów jeszcze nie mam, więc czemu nie wyjazd na Mazowsze :)

   Pozdrawiam,
   Amelia

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne miejsca :) Szczególnie zaintrygowało mnie Roztocze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo interesujący wpis, właśnie szukaliśmy miejsca na weekendowy wypad i chyba się skusimy na niektóre propozycje. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje, na weekend idealny kierunek, raczej nie na dłużej :)

   Pozdrawiam,
   Amelia

   Usuń

Prześlij komentarz

Hej,
Witam Cię na moim blogu, blogu na którym sporo się dzieje. Dziękuję za Twoją obecność i za każdy pozostawiony tutaj przez Ciebie ślad. Dziękuję za każdy komentarz, za Twoją obserwację. ❤ Życzę Ci miłego pobytu! Amelia