Po Lubelszczyźnie szlakiem gwiazd


"Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy" – tak brzmi fragment refrenu chyba najbardziej znanego utworu Marka Grechuty "Dni, których nie znamy". A czy wiedzieliście, że Marek Grechuta urodził się w Zamościu? Dokładnie 10 grudnia 1945 roku.

Dzisiaj przygotowałam dla Was mini wycieczkę lubelskoznawczą, palcem po mapie, szlakiem znanych osób z Lubelszczyzny. Wybrałam do tego celu takie osoby, które z pewnością kojarzycie, chociażby ze szklanych ekranów telewizorów. Korzenie niektórych nie będą dla Was zbytnim zaskoczeniem, ale na pewno pojawią się we wpisie też takie nazwiska, przy których usta ułożą się w wielką literę O.

Gotowi? Zapnijcie pasy i jedziemy!


No to skoro zaczęłam od tego Zamościa, to pociągnę temat dalej.

Z Zamościem związane są również losy grupy VOX. To w Zamościu urodził się założyciel zespołu Witold Paszt, który niestety z początkiem roku odszedł. 

W Zamościu również urodziła się znana aktorka telewizyjna i filmowa Beata Ścibakówna, właściwie Beata Lucyna Ścibak-Englert.

Około 40 km od Zamościa w niewielkiej wsi Cukrownia Wożuczyn urodził się Paweł Monsiel, którego obecnie można oglądać w roli Szymona Zielińskiego w serialu "Policjantki i Policjanci".

Z tych okolic, a dokładnie z Łaszczowa pochodzi również Ania Karwan, piosenkarka, finalistka 7 edycja "The Voice of Poland". 

Z niedalekiego Tomaszowa Lubelskiego z kolei pochodzi polska fotomodelka, dziennikarka i prezenterka pogody Dorota Gardias, a z Biłgoraja również niedalekiego – aktorka filmowa i telewizyjna Karolina Gorczyca.


Z Chełma z kolei pochodzi Ania Dąbrowska, piosenkarka znana m.in. z utworów Porady Na Zdrady, Serce Nie Sługa czy Z Tobą Nie Umiem Wygrać.

Bardzo bogatą listę znanych osobistości zaraz po Lublinie mają Puławy. Z Puław pochodzi m.in. polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna Paulina Sykut-Jeżyna.

W Puławach urodziła się także aktorka Agnieszka Pilaszewska, znana chyba najbardziej z roli Aliny Krawczyk w serialu "Miodowe Lata". Kto oglądał? 

Blanka Lipińska, autorka książki "365 dni" również pochodzi z Puław.

Aktor Jacek Lenartowicz, którego kojarzyć możecie m.in. z serialu "Złotopolscy" to też puławianin.

To nie koniec! Kolejnym znanym aktorem z Puław jest Marian Opania. Ja go znam głównie z roli profesora Zyberta w serialu "Na dobre i na złe". A Wy, znacie tego aktora?

Puławianką jest również Malwina Kopron, która wywalczyła brąz na Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio w rzucie młotem.

Z odległego o ok. 30 km od Puław Opola Lubelskiego pochodzi aktorka Małgorzata Ostrowska-Królikowska.


W Lubartowie urodziła się polska reżyserka pokazów mody Katarzyna Sokołowska.

Z Lubartowem związana jest również Wiktoria Gąsior, o której było głośno przy okazji Hotel Paradise 4, w którym brała udział.

I nadeszła pora na Lublin, lista będzie długa...

W Lublinie powstały dwa bardzo popularne kabarety: Kabaret Ani Mru Mru i Kabaret Smile.

W Lublinie także urodziła się aktorka filmowa i teatralna Anita Sokołowska.

Jeśli o aktorki chodzi, to właśnie z Lublina pochodzą również Anna Maria Sieklucka, która rozgłos zyskała, dzięki roli w serialu "365 dni", swoją drogą muszę zgłębić temat, jak zbiegły się drogi jej i Blanki Lipińskiej oraz Anna Iberszer, którą kojarzyć możecie z roli Francesci w "Ranczo".

W Lublinie na świat przyszedł Bohdan Łazuka.

"Kochać - jak to łatwo powiedzieć. Kochać - to nie pytać o nic, bo miłość jest niepokojem, nie zna dnia, który da się powtórzyć." – "Kochać" Piotra Szczepanika, lubelaka.

Gwiazd muzyki w Lublinie na pęczki: Krzysztof Zalewski, Romuald Lipko, Krzysztof Cugowski i jego synowie to jest: Piotr, Wojciech oraz Chris, Beata Kozidrak z zespołem Bajm, Urszula, Zbigniew Hołdys.

W Lublinie na świat przyszedł także projektant Maciej Zień.

Ciekawi mnie, czy Wy znacie jakieś znane osoby, mieszkające w Waszej okolicy?

 

Komentarze

 1. Nie wiedziałam, że tyle znanych osób pochodzi z lubelszczyzny ;-). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby się zastanowić to pewnie możnaby wymienić jeszcze więcej :D

   Usuń
 2. Sporo jest tych osób, ale nazwiska większości z nich nic mi nie mówią :) Może dlatego, że nie oglądam seriali telewizyjnych i z tego powodu nie znam wielu aktorów, zwłaszcza tych z młodego pokolenia? Jeśli chodzi o moje rejony, to z mojego rodzinnego Wrocławia jest tych osób całe mnóstwo, też musiałabym napisać odrębny post. A z miasteczka, koło którego teraz mieszkam, pochodzi aktor Cezary Żak :) Pozdrowienia Amelko <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewielu jest na liście aktorów młodego pokolenia, starałam się wybierać takie osoby, które faktycznie są znane na skalę Polski :D Tym, że pochodzisz z Wrocławia mnie zaskoczyłaś, nie wiedziałam naprawdę, a Cezary Żak właśnie z Agnieszką Pilaszewską tworzył małżeństwo Krawczyków w "Miodowych Latach" :) Pozdrawiam cieplutko ❤

   Usuń
 3. Puławy ... to gdzie zespół Siekiera? 😁 najbardziej kultowy zespół punkowy Polski?

  I jeszcze Grzegorz Pacek, reżyser.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam się, że nie znam, ale muszę się zapoznać :D Na pewno do tej listy można by dopisać jeszcze sporo osób i wtedy byłaby ona naprawdę długaaaa . Tak z ciekawości zapytam: pochodzisz z Lubelszczyzny, z Puław czy okolic Puław, czy po prostu znasz twórczość zespołu i Grzegorza Packa? Pozdrawiam gorąco ❤

   Usuń
 4. Niesamowite jak wielu znanych osób urodziło się u nas na Lubelszczyźnie. Moi ulubieńcy to Piotr Szczepanik, Marek Grechuta i Krzysztof Cugowski :)

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno można by prześledzić historię każdego powiatu, każdego większego miasta oddzielnie i dopisać tutaj jeszcze kilka osób :D

   Usuń
 5. Fajne ciekawostki :) Nigdy nie byłam na Lubelszczyźnie, mam nadzieję, że uda mi się kiedyś wybrać. Chętnie zwiedziłabym Lublin i Zamość :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszamy serdecznie, już jak odwiedzisz Zamość to warto zboczyć i popodziwiać trochę naturę Roztocza ❤

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy post no i przepiękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dużo znanych osób urodziło się na Lubelszczyźnie. Piotra Szczepanika bardzo lubiłam. Dla mnie to pan z fajką.( mieliśmy płytę na której miał zdjęcie z profilu, z fajką) Agnieszka Pilaszewska to moim zdaniem najlepsza Alina Krawczyk. Lubię też Karolinę Gorczycę.
  Tyle osób wymieniłaś, że odniosłam się tylko do trzech.
  Zadałaś ciekawe pytanie. Z moim najbliższym regionem związane są dwie znane osoby. W kościele św. Mikołaja w Tumie była chrzczona Barbara Brylska. A dziadkowie Agaty Tuszyńskiej pochodzą z Łęczycy. To może nie dokładnie jest to o co pytałaś, ale myślę, że może być.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję za niesamowicie ciekawą wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za niesamowicie ciekawą wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak, ja kiedyś zrobiłam taki przegląd osób z mojej okolicy. Oczywiście teraz juz wszystkich nie pamiętam, ale wiem, że to było bardzo ciekawe zajecie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami możemy się zaskoczyć, robiąc taki przegląd :)

   Usuń
 11. Nieprawdopodobne, że tak dużo znanych osób pochodzi z Lubelszczyzny. Lublin i Zamość ciągle na liście moich marzeń.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wiedziałem o części z tych osób skąd pochodzą. Niektóre jednak to pewnego rodzaju zaskoczenie. :) Ciekawy wpis według mnie.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że taki wpis się spodobał. Pozdrawiam serdecznie ❤

   Usuń
 13. Nie wiedziałam, że tyle osób pochodzi z twoich stron :) po prawdzie, nigdy tego nie śledziłam. Ale fajnie jest mieć tych swoich ziomków. To ogromna inspiracja dla dzieciaków z mniejszych miejscowości. Skoro komuś udało się wybić, to i im może. Pewnie, że nie każdy czuje taką potrzebę, ale dobrze, że ma jakiś dodatkowy punkt odniesienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele można osiągnąć swoją ciężką pracą :)

   Usuń
 14. Kiedyś miałam zajafkę na Marka Grechutę i słuchałam ciągle:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zaskoczyłaś mnie tym że pan Grechuta, pochodził z Zamościa- nie wiedziałam tego.
  Sama pewnie, nie kojarzę, wszystkich „sław” pochodzących ze Świętokrzyskiego :)
  P.S Akcja „Rancza” też toczyła się niedaleko Lublina :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tak niedaleko. Wilkowyje, który zagrała głównie miejscowość Jeruzal leżą w mazowieckim. Od Lublina kawałek drogi, ale blisko Łukowa czy Radzynia Podlaskiego. O ile dobrze pamiętam, w serialu czasami jeździli PKSem do Lublina, ale nie wiem czy kiedykolwiek nagrali w nim jakąś scenę...

   Usuń
 16. no i tutaj trzeba zajrzeć w Google 🔍👀 bo nie wiem kto znany pochodzi z mojego miasteczka. Bo z województwa śląskiego to na pewno kilka osób. Natomiast piękne jest to, że ludzie z małego miasteczka albo małej wioski wierzą w siebie i osiągają ten wielki sukces 👍

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma znaczenia skąd się jest, z jakiej rodziny, jeśli się chce to własną pracą można osiągnąć naprawdę wiele :D Mi ze śląskiego na myśl się nasuwa kilka osób np. Krzysztof Hanke, grający Bercika w "Świętej Wojnie" :)

   Usuń
 17. mamy zamiar z mężem jechać w te okolice na wycieczkę :) ale to może dopiero za rok, jak młodą się nieco ogarnie po urodzeniu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się do tego czasu skończyć e-booka, więc może będziecie mogli z niego skorzystać :D

   Usuń
 18. Wow! Lubelszczyzna to prawdziwa wylęgania znanych osobistości. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że w każdym województwie można znaleźć po kilkadziesiąt takich osób, w końcu każdy skądś pochodzi, gdzieś się urodził :D

   Usuń
 19. Ahhh piękne fotki. relaks dla oczu i duszy <3

  OdpowiedzUsuń
 20. W sumie totalnie nie wiedziałam skąd są te osoby. Chyba muszę się zainteresować moją miejscowością ;D
  Pozdrawiam!
  Mój blog: Wildfiret

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie sprawdź tak nawet z czystej ciekawości :D

   Usuń
 21. Cudne zdjęcia kwiatów <3 Dużo ludzi znanych pochodzi z Lubeszczyzny.

  OdpowiedzUsuń
 22. Cała plejada gwiazd! Jednak najbardziej cenny jest dla mnie Marek Grechuta.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam serdecznie ♡
  Długa lista! Prawdziwa plejada gwiazd :) Niektóre nazwiska znam, niektóre nie. Kabarety oglądam, jestem kabareciarą :D Ja w zasadzie nigdy nie interesowałam się, skąd pochodzą moi idole czy inne gwiazdy. Specjalnie poszukałam sławnych z mojego miasta i okolic :)
  Krzysztof Tyniec, Robert Więckiewicz (mieszkał z moim tatą w jedynym bloku), Jaga Hupało, Gabriela Muskała, Wojciech Mecwaldowski, Edyta Geppert, Mateusz Gamrot... jest trochę tych nazwisk :D Interesujący i inspirujący wpis Kochana!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długo by można pisać, listy by były napewno długi. Ostatnio oglądałam film "Vinci" z Robertem Więckiewiczem :D

   Usuń
 24. Przyjemnie się czyta taki wpis, ja właśnie jestem z Zamościa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stąd zamojska starówka w Twojej książce - to ma sens, nie widziałam :D

   Usuń
 25. U la, la, trochę się tych gwiazd zebrało :) O Marku Grechucie wiedziałam, bo byłam w Zamościu :)
  Świetny pomysł, żeby informacje o miejscach ich pochodzenia zilustrować pięknie uchwyconym, sezonowym kwieciem!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Hej,
Witam Cię na moim blogu, blogu na którym sporo się dzieje. Dziękuję za Twoją obecność i za każdy pozostawiony tutaj przez Ciebie ślad. Dziękuję za każdy komentarz, za Twoją obserwację. ❤ Życzę Ci miłego pobytu! Amelia