POZNAJMY SIĘ
Witaj!
Mam na imię Amelia, mam 21 lat i nadaję do Ciebie z (Nie)Dzikiego Dalekiego Wschodu Polski – z Lubelszczyzny. Miło mi gościć Cię w moich skromnych progach.

Rozsiądź się wygodnie w fotelu i spędźmy ten czas wspólnie! Positive vibes only! ♡
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
CZYTAJ WIĘCEJ

Zacznij czytać tutaj

Najnowsze na blogu

Między nami blogerkami (wpis gościnny Marty Wiechowskiej)


Cześć mam na imię Marta i jestem autorką bloga Dziennikarskie Inspiracje. Nie, nie pomyliłeś blogów, nadal jesteś na blogu Melka Blogerka. Dziś z autorką tego bloga, czyli Amelią, postanowiłyśmy wymienić się wpisami, dlatego ja goszczę u niej, a ona u mnie. Przynajcie, że to dość oryginalny pomysł. A wszystko to za sprawą tego, że uważamy, iż my blogerki powinnyśmy się wspierać, a nie ze sobą konkurować. 

Kilka słów o mnie: Moją przygodę z blogowaniem rozpoczęłam ponad trzy lata temu. Mój blog miał być odskocznią od prozy dnia codziennego i tak też się stało. Prywatnie jestem żoną i mamą, prowadzenie bloga, to przestrzeń zarezerwowana tylko dla mnie. Mój blog jest bardzo różnorodny, jeśli macie ochotę poznać mnie bliżej, to oczywiście zapraszam na Dziennikarskie Inspiracje. Pozdrawiam czytelników, a teraz zapraszam do lektury jednego z moich tekstów, to coś z cyklu – Teksty, które otwierają oczy.
Pewnego dnia Thomas Edison wrócił do domu i wręczył swojej matce kartkę papieru. Powiedział jej: „Mój nauczyciel dał mi tę kartkę i powiedział bym wręczył ją tylko mojej matce”. Oczy matki były pełne łez, gdy czytała na głos list swojemu dziecku: „Pani syn jest geniuszem. Ta szkoła jest za mała dla niego i nie ma wystarczająco dobrych nauczycieli, by go uczyć. Proszę by go pani uczyła sama”. Wiele, wiele lat po tym jak matka Edisona zmarła i był o już jednym z największych wynalazców stulecia, pewnego dnia przeglądał rodzinne rzeczy. Nagle znalazł złożoną kartkę w rogu szuflady od biurka. Wziął i otworzył ją. Na kartce było napisane: „Pani syn jest opóźniony w rozwoju (chory psychicznie). Nie wpuścimy go więcej do szkoły”. Edison płakał godzinami, a potem napisał w swoim dzienniku: „Thomas Alva Edison był dzieckiem opóźnionym w rozwoju, które dzięki bohaterskiej matce zostało geniuszem stulecia”.
Powyższy tekst został zapożyczony z Internetu, na potrzeby tego wpisu i dzisiejszych rozważań. To jeden z wielu tekstów, które otwierają oczy i zmieniają naszą świadomość. Historia tego wybitnego człowieka pokazuje, jaką moc mają nasze myśli i jaką istotną rolę odgrywają nasze przekonania na temat życia, świata, ludzi i nas samych. Przekonania rządzą naszym życiem i tak jak wiele spraw zależy od nas samych, tyle samo innych jest poza naszym zasięgiem. Bo o ile, my ludzie mamy wiele możliwości i wpływ na własne życie, to wpojone nam w dzieciństwie przekonania, niekiedy nie pozwalają ruszyć do przodu ani wziąć spraw we własne ręce. Posiadamy blokady, przez które jesteśmy przykuci niczym kajdanami do niewygodnego życia.

Tak, jak już wielokrotnie wspominałam, jesteśmy programowani do siódmego roku życia, dzieje się to przez to, co słyszymy, obserwujemy, doświadczamy. Pół biedy, jeśli są to wspierające przekonania, natomiast w momencie, gdy nasze przekonania ciągną nas w dół, życie wydaje się być ciężkie, by zdobyć pieniądze, musimy się napracować i nie mieć z tego satysfakcji, inni są dla nas zagrożeniem, a my sami nie mamy wpływu na nic, jesteśmy ofiarami, którym życie się przytrafia, szukamy winy w sobie, obwiniamy wszystkich naokoło, narzekamy, oglądamy się za siebie. Życie ofiary jest pozornie łatwe, bo przecież ofiara nic nie musi robić, jej bezsilność każe tylko czekać, aż samo się zrobi, a problem sam rozwiąże, jednak życia ofiary, to jedna wielka bezsilność. Bo przecież nasza odwaga jest po drugiej stronie strachu, a nasza sprawczość po drugiej stronie bezsilności. I oczywiście nie na wszystko mamy wpływ, ale mamy wpływ na to, co zrobimy z rzeczami, które nas spotykają.

W przypadku Edisona nieoceniona była mądrość matki, która nie załamała się i choć pewnie nie wierzyła, że jej syn będzie geniuszem, to zaoszczędziła mu tego, co mógłby pomyśleć sam o sobie w chwili, gdy poznałby treść listu. Nie chodzi o to, że nauczyciel pomylił się, co do diagnozy, ale o to, jaką siłę ma wiara w słowa, które dostajemy od ludzi, którzy są dla nas ważni. 

Dzieci wierzą we wszystko, co usłyszą na swój temat, nie mają wątpliwości co do prawdziwości słów i oceny ich przez bliskich. Biorą wszystko, jako pewnik. To przekonania staje się podwaliną całej przyszłości, a niekiedy początkiem samospełniających się przepowiedni. Bo przecież skoro, ktoś mówi, że jestem beznadziejny - to ma rację, skoro tak jest, nie mam czego szukać wśród ludzi, wycofuje się z relacji, nie chcę zostać odrzucony, nikt mnie nie polubi, to po co mam próbować i narażać siebie na rozczarowanie. Tym samym nawet nie dajemy sobie szansy na sprawdzenie tego i właśnie to jest rodzaj samospełniającej się przepowiedni, której autorami jesteśmy my sami. Będziemy znajdowali potwierdzenie dla naszych teorii np. nie dam rady, wtedy inni dadzą radę za mnie, jestem brzydka - kupując nową sukienkę potwierdzisz przekonanie na swój temat, bo przecież Twoje ego lubi mieć rację, dla niego ważniejszym jest mieć rację aniżeli sprawić sobie przyjemność w postaci pięknego nowego ciuszka – nieświadomie wybierzesz coś, w czym będziesz wyglądała niekorzystnie.

Historia Edisona pokazuje jak ważna jest nasza samoocena, czyli to, co sami myślimy na swój temat. Tu fundamentem były słowa matki, które utwierdziły go w przekonaniu, że jest geniuszem, czyli kimś wyjątkowym, kimś, w kim drzemie ogromny potencjał i wszelkie możliwości. Na tamten moment nie był kimś wyjątkowym, na pewno nie kimś, kto może wszystko, to jego wiara sprawiła, że stał się tym, kim uwierzył, że jest.

Co więcej, Edison pewnie, jak wielu wybitnych wynalazców, zanim osiągnął sukces i doszedł do swojego odkrycia, miał za sobą wiele „porażek”, czyli nietrafionych decyzji, ale to na błędach możemy się uczyć, próbować dalej, podejmować kolejne kroki, sprawdzać i przewidywać. Nadużywane słowo porażka w dzisiejszych czasach, to wielkie oczekiwania i chęć natychmiastowego sukcesu od razu, to brak cierpliwości, porównywanie się do innych, brak zadowolenia z małych osiągnięć, umniejszanie swoim mocnym stronom i skupienie na braku. Sukces nie jedno ma imię, a porażka jest porażką wtedy, gdy sami nadamy jej to znaczenie. 

Wyobraź sobie maraton, w którym biegnie sto osób, zwycięzca jest jeden, a ostatni nazwany jest wielkim przegranym. Tylko dlaczego, bo dobiegł ostatni. Nikt nie wie, ile wysiłku włożył w przygotowania i w to, by się nie poddać. I rzeczywiście nie był w pierwszej piątce, ale same przygotowania sprawiły, że dał radę, wykazał się wytrwałością, dzięki której mógł przekroczyć metę, wylane litry potu, pokazały mu, że realizuje cele i nie poddaje się zbyt łatwo. Nie ważne, że był ostatni, doświadczenie, które zdobył, może przekuć na wiele sposobów i wykorzystać je do innych celów, bo nawyki, które wypracował w sobie, by w ogóle móc wziąć udział w maratonie, nie pójdą w zapomnienie i posłużą do czegoś zupełnie innego, nawet większego. Pytanie, jaką lekcje wyciągnie z tej pozornej porażki maratończyk?

A co, jeśli Edison byłby urodzonym geniuszem z nieprzeciętnymi możliwościami, jednak na swojej drodze spotkałby ludzi ciągnących go w dół i niewierzących w jego nieprzeciętne umiejętności? Skutek byłby taki, że nie zauważyłby i nie wykorzystał tego, czym obdarowała go natura, bo jego brak wiary w siebie, nie pozwoliłby nawet chcieć spróbować sięgnąć po to, co zostało mu dane.

Każdy z nas na stracie jest po trosze takim Edisonem i co prawda, nie każdy z nas dokona odkrycia na miarę tej słynnej żarówki, jednak rodząc się, jesteśmy doskonale niedoskonali, z wieloma możliwościami, zasobami, rodzimy się z jakimiś talentami, jednak czasem brak wiary w powodzenia, że w ogóle może coś osiągnąć, nie doprowadzi nas do niczego wielkiego i odwrotnie, wiara w to, że możemy dojść do czegoś upragnionego, jest czymś większym niż to, czym dysponujemy na początku.

Nasze działania i małe sukcesy sprawiają, że nasza pewność siebie wzrasta, co z kolei przekłada się na chęć działania i podejmowania nowych wyzwań. To rodzaj koła, gdzie jedno wynika z drugiego i jest skutkiem poprzedniego.

Podsumowując: Twoje przekonania kierują Twoim życiem, mniej lub bardziej świadomie, wszystko ma swój początek we wczesnym dzieciństwie, nigdy nie jest za późno, by dotrzeć do nich i móc coś zmienić. Wiele, zostało Ci przekazane, na co nie miałeś wpływu, jednak teraz jesteś dorosłym człowiekiem i możesz dokonać transformacji, stać się Edisonem na miarę własnych oczekiwań i stworzyć własną definicję sukcesu, pewności siebie, a jeśli już posiadasz tę wiarę, to teraz Twoim zadaniem jest znaleźć sposób, by wydobyć z siebie, to co jest najlepszego.

Nie jest istotne, to czy świat jest dobry, czy zły, bo jest on po prostu taki, jaki jest. Jest - stały, bez względu na to, co, ktoś o nim myśli. Jednak to jak Ty go postrzegasz, robi ogromną różnicę. Postrzegając świat w taki, a nie inny sposób odnajdujesz potwierdzenie dla własnych przekonań.

Jestem bardzo wdzięczna Amelii na publikacje mojego tekstu, jeszcze raz serdecznie pozdrawiam czytelników. I jeszcze na koniec jeden z moich ulubionych cytatów: 

Jeśli Twoja pasja i cel są większe niż Twoje lęki i wymówki, znajdziesz sposób.

napisała Marta Wiechowska

Komentarze

  1. Bardzo ważny i wartościowy tekst.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie i mądrze napisany artykuł. Dużo zależy od wsparcia innych. Swoje dzieci i wnuki wspieram jak potrafię, też byłam wspierana przez najbliższą rodzinę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale ciekawy pomysł, taka zamiana. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakbym czytała swoje myśli. To, że kreujemy własną rzeczywistość, wiem już od dawna. Staram się tak właśnie żyć, nie karmiąc przy tym strachu, obaw i nienawiści. Szkoda tylko, że tak niewielu ludzi jest świadomych, jak bardzo żyją w wyuczonym, przekazanym systemie i jak wiele mogliby zdziałać postrzegając siebie i świat we właściwy sposób. Pomysł z zamianą świetny, jak najbardziej warty naśladowania :) Pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń
  5. Słyszałam kiedyś o tej sytuacji z życia Edisona, byłam w szoku, gdy dowiedziałam się o tym. Bardzo fajny pomysł na wpis. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tu Monika z bloga Window of Fashion by Moni. Blogger coś mi ostatnio szaleje i mimo, iż jestem zalogowana, komentarze publikują się jako anonimowe.

      Usuń
  6. Słowa wsparcia zwłaszcza od najbliższych są bardzo ważne, jednakże nie każdy w swoim życiu niestety trafia na takie osoby. Jak mówi pewien cytat: "Wszystko może się zdarzyć, jeśli w to naprawdę uwierzysz. Twoja wiara sprawia, że to sie dzieje - Frank Lloyd Wright" :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. piekna historia ale to prawda trzeba poswiecic mnostwo czasu dzieciom potem widac efekty

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam serdecznie ♡
    Piękny wpis, bardzo wartościowy. Myśl z przekazem. Twój napisany artykuł jest fantastyczny, porusza i wzbudza emocje, czuję, że zapewne nie tylko dla mnie jest ogromnie inspirujący. Wspaniała myśl z tą zamianą, teraz lecę przeczytać wpis Melki ^^
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawy pomysł z tym gościnnym wpisem :) Przeczytałam go z przyjemnością :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny wpis, faktycznie wsparcie bliskich bardzo dużo daje, a w okresie dziecięcym jest to szczególnie istotne.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo fajny pomysł no i super przesłanie! Też uważam, że jako blogerzy powinniśmy się nawzajem wspierać i motywować! Oby coraz więcej takich wspaniałych pomysłów!
    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na nowy post!

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo sobie cenię bycie w sieci i internetowe znajomości!

    OdpowiedzUsuń
  13. wsparcie drugiego człowieka jest bardzo ważne, obecność kogoś z kim mamy dobry flow potrafi być na wagę złota.

    OdpowiedzUsuń
  14. A mnie od razu przyciągnęło to zdjęcie tęczy jest cudne! :) Wsparcie jest bardzo ważne, bez niego oj ciężko by było :)

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  15. Tekst o budowaniu własnej wartości bardzo ważny i bardzo prawdziwy. Jednak nie posługiwałbym się przykładem Edisona. To na pewno był wielki wynalazca i geniusz, ale swoje cele osiągał metodami, które ciężko nazwać etycznymi. Bez problemu kradł pomysły swoich uczniów a konkurencję niszczył wszelkimi metodami, nawet współpracując z mafią

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Hej,
Witam Cię na moim blogu, blogu na którym sporo się dzieje. Dziękuję za Twoją obecność i za każdy pozostawiony tutaj przez Ciebie ślad. Dziękuję za każdy komentarz, za Twoją obserwację. ❤ Życzę Ci miłego pobytu! Amelia