4 typy osobowości - kim jestem?

Hipokrates - grecki lekarz, jeden z ojców współczesnej medycyny wyróżnił 4 podstawowe płyny w ludzkim organizmie: krew, żółć, śluz oraz czarną żółć. Zachowanie równowagi między tymi płynami oznaczało, że ktoś jest zdrowy, wszelkie anomalie natomiast były oznakami choroby. Dodatkowo Hipokrates doszedł do wniosku, że przewaga któregokolwiek z płynów ma wpływ na to, jakie człowiek ma usposobienie. Teorię te rozwinął później rzymski lekarz greckiego pochodzenia - Galen i wyróżnił 4 typy temperamentu: flegmatyczny (przewaga śluzu), sangwiniczny (przewaga krwi), choleryczny (przewaga żółci) i melancholiczny (przewaga czarnej żółci, czyli prawdopodobnie krwi żylnej). 

 
Na pewno kiedykolwiek ktoś zapytał Was, kim Wy jesteście: sangwinikiem, cholerykiem, melancholikiem czy flegmatykiem. Bardzo prawdopodobne jest, że miało to miejsce w szkole przy okazji jakichś zajęć. Ja zawsze miałam problem, aby na takie pytanie odpowiedzieć, bo nie do końca jestem pewna, jaką grupę reprezentuję. W mojej ocenie mam trochę cech charakteru z każdego typu osobowości, trochę z sangwinika, trochę z melancholika, co nieco z choleryka i odrobinę z flegmatyka, nie wydaje mi się, aby jakieś cechy przodowały. Portal e-dziecko na temat konkretnych typów osobowości pisze:

 

Sangwinik

Sangwinik to optymista otwarty na innych, bywa egocentryczny. Jest towarzyski, lubi być w centrum zainteresowania. Emocjonalny i spontaniczny, obdarzony poczuciem humoru, potrafi być władczy i dominujący. Jest pełen energii i gotowości do działania. Sangwinik to temperament silny i zrównoważony, choć niestały w uczuciach. W działaniu często brak mu dobrej organizacji i determinacji. To twórcza osobowość. Osoba niezorganizowana, zapominalska, gadatliwa i wesoła. Jednocześnie to typ silny, zrównoważony, ruchliwy.

Choleryk

Choleryk to typ pobudliwy. Jest ambitny i zdecydowany, silny, przedsiębiorczy i zdecydowany w działaniu. Dąży do bycia najlepszym, zdradza tendencje do rywalizacji. Charakteryzuje go wysoka pobudliwość i silne przeżywanie emocji oraz duża energia życiowa i aktywność. Bywa uparty, wzbudza zaufanie i respekt - zwykle jest apodyktyczny. Szybki w działaniu. Nie lubi się mylić, ciężko znosi porażki. Ma problem z uznawaniem racji innych, więc trudno mu nawiązywać bliskie relacje. Choleryk to urodzony przywódca, człowiek czynu. To typ silny, niezrównoważony.

Melancholik

Melancholik to pesymista z lękowym i negatywnym podejściem do wszystkiego: do życia, ludzi, samego siebie i przyszłości. Cechuje się temperamentem reprezentującym słaby układ nerwowy. Typowe są dla niego powolne i słabe, choć długotrwałe reakcje uczuciowe. Niełatwo wzbudzić w nim emocje. Melancholik jest nerwowy i skłonny do zadumy, spokojny oraz wrażliwy na krytykę swojej osoby. Jest wyciszony, powściągliwy i mało elastyczny w zachowaniu. Lubi marzyć, oddawać się zadumie. Jest zorganizowanym perfekcjonistą, często ma zdolności artystyczne. To uczuciowy i wrażliwy perfekcjonista, niestety podatny na zniżki nastroju i depresje. Melancholik to typ słaby. Ma trudności z podejmowaniem decyzji.

Flegmatyk

Flegmatyk to osoba spokojna i pogodna, o wysokim poziomie samokontroli. Zrównoważona emocjonalnie i zdystansowana, obiektywna w ocenie i obserwacji. W relacjach interpersonalnych najczęściej bywa chłodna i nieufna. To typ łagodny, tolerancyjny, trudno go urazić. Lubi obserwować ludzi. Działa wolno, ale potrafi zachować spokój. Jest rzetelny i wytrwały. Zachowuje zimną krew w trudnych sytuacjach. Nie lubi zmian i ryzyka. To powolny, ale dowcipny i pogodny obserwator. Typ osobowości silny, zrównoważony, powolny.

Odnośnik do całości artykułu - TUTAJ KLIKNIJ.

Myślę, że na pewno jestem optymistką i też wydaje mi się, że jestem mimo takiego mojego spokojnego, dość cichego wśród grona bliżej nieznanych mi osób usposobienia, osobą otwartą na nowe znajomości. Niestety, ale łatwo ze mną nie jest, bo bywam egocentryczna, lubię, kiedy moje jest na wierzchu, czasami tupnę nóżką, aby postawić na swoim. Bywam uparciuchem i nie cierpię, kiedy coś mi nie wychodzi. Jestem pełna chęci do działania, ale faktycznie brakuje mi czasem jakiejś dobrej organizacji, niekiedy także determinacji. Szybko się zniechęcam, kiedy coś mi nie wychodzi. Zdecydowanie jestem osobą ambitną i często mierzę wysoko. Zdarza się, że się rozmażę, kiedy wokół panuje taka błoga cisza. Trudno wyprowadzić mnie z równowagi, jak się denerwuję to raczej wewnątrz, nie wybucham, zagryzam zęby i tyle. Aby mnie tak zdenerwować, aby doszło do wybuchu, trzeba mieć ogromny talent. Według mnie jestem osobą dosyć tolerancyjną. 

Jeśli ktoś by naciskał na mnie i musiałabym wybrać, to ja powiedziałabym, chyba że jestem cholerykiem. Jednak to stawianie na swoim wydaje mi się przeważa nad innymi cechami dosyć mocno. A Wy? Kim jesteście?

P.S. A co do tej cechy, że jestem egocentryczna, czy nie wydaje Wam się, że coś za często jest na blogu Ja, Ja, Ja? Jakoś tak ostatnio sporo: Ja, jaka jestem? Ja się nie dostałam... Ja kiedyś byłam taka... To już Mnie irytuje... Jakoś tak sporo tego Ja ostatnio.

PODPIS

Komentarze

 1. Szczerze powiedziawszy to nie wiem jakiego typu jest moja osobowość, bo z każdego opisu osobowości mogę znaleźć coś o sobie xD Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nika niżej napisała, że zasłyszała, że nie ma czystych typów i chyba tak faktycznie jest, że coś powinno przeważać a reszta dopełniać :D Dziękuję za pozdrowienia i również pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Zdecydowaniem jestem flegmatykiem, właściwie wszystko pasuje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno nie ma czystych typów, i tak powinno być, że coś przeważa a coś nie :D

   Usuń
 3. Ja chyba należę do typu melancholika :D za często rozmyślam o rzeczach nie ważnych i je długo rozdmuchuje :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze to czuć się dobrze z samym sobą :D

   Usuń
 4. Podobno nie ma czystych typów ;) coś przeważa, coś dopełnia. Lubię takie psychotesty i opisówki, ale jako zabawę. Najważniejsze to akceptować siebie i codziennie starać się być trochę lepszym, a reszta to detale ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, nie warto takimi rzeczami się przejmować zbytnio, najważniejsze, aby nam było dobrze z samym sobą :D A w tym, że nie ma czystych typów, chyba coś naprawdę jest :D

   Usuń
 5. Nie pasuję do żadnego :) Ale mam świadomość swoich słabych punktów których nie chcę, i nad nimi pracuję. Np. od dwóch lat uczę się stawiać siebie na pierwszym miejscu, powoli powoli ale są postępy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, trzymam mocno kciuki, aby się udało, cierpliwość i ciężka praca popłacają :D

   Usuń
 6. Zdecydowanie jestem choleryczką, ale to tylko część mojej osobowości. :D Lubię pracę nad sobą, więc część rzeczy już w sobie wypracowałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, warto pracować nad sobą, ja nad swoim egocentryzmem też staram się pracować, ale wychodzi różnie :D

   Usuń
 7. Moja osobowość nie pasuje w 100% do żadnego z nich, choć najbliżej mi do Sangwinika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno nie ma czystych typów osobowości, pisały o tym dziewczyny w komentarzach powyżej :D

   Usuń
 8. Ha, ja chyba jestem gdzieś pomiędzy flegmatykiem a melancholikiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejszym jest, aby czuć się ze sobą dobrze :D

   Usuń
 9. Pamiętam, że kiedyś robiliśmy takie testy na typ osobowości na Doradztwie Zawodowym w gimnazjum :D Nie byłam w 100% żadnych, trochę takie pomieszanie choleryka z flegmatykiem :) Chociaż jak czytam teraz te opisy, to chyba najbardziej pasuje do mnie sangwinik :D Wiadomo ludzie się zmieniają :)

  Tak wgl takie ciekawostki są cąłkiem... ciekawe :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My na Doradztwie Zawodowym w gimnazjum zbyt wiele nie robiliśmy, raczej taki test mógłby się pojawić na jakimś WDŻcie czy WOSie w 1 klasie :D

   Usuń
 10. Najwięcej mam z melancholika, choć pojedyncze cechy z innych typów też pasują. :D Wiele też zależy od sytuacji i ludzi wokół. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja jestem stuprocentowym sangwinikiem, mój chłopak - cholerykiem. Temat, jaki obrałaś jest niezwykle interesujący. Równie fascynująca jest kwestia tego, jak dane typy osobowości się dogadują i jak odnajdują się w określonych sytuacjach. Może to dobry pomysł na kolejny post? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za propozycję, na pewno ją rozważę :D

   Usuń
 12. Odpowiedzi
  1. Czemu niestety... Praca nad sobą, łatwą sztuką nie jest, ale zawsze można coś w sobie ulepszyć :D

   Usuń

Prześlij komentarz

Hej,
Witam Cię na moim blogu, blogu na którym sporo się dzieje. Dziękuję za Twoją obecność i za każdy pozostawiony tutaj przez Ciebie ślad. Dziękuję za każdy komentarz, za Twoją obserwację. ❤ Życzę Ci miłego pobytu! Amelia