Dunkierka - największa ewakuacja w dziejach historii


Pod koniec maja - na początku czerwca 1940 r. trwała największa ewakuacja w dziejach historii. Gdyby nie jej skuteczność, mogłoby dojść do największej klęski wojsk alianckich. W obawie przed ofensywą niemiecką z Dunkierki  w ciągu 10 dni zostało ewakuowanych ok. 338 tysięcy żołnierzy, walczących po stronie aliantów. Ponieśli oni jednak olbrzymie straty militarne, większość sprzętu została pozostawiona na francuskim wybrzeżu, powrócili ze sprzętem, który można liczyć w kilkudziesięciu sztukach, a nie kilku tysiącach. Mimo to operację "Dynamo" można uznać za porażkę Adolfa Hitlera i wojsk niemieckich. 


Przebieg tej operacji opisuje Joshua Levine w swojej książce "Dunkierka" z serii "Świadkowie - zapomniane głosy". Książka dostępna jest na stronie Wydawnictwa RM, o którym opowiadałam Wam już niejednokrotnie. Jest to moje ulubione wydawnictwo, jeśli chodzi o książki o tematyce historycznej, o książki na faktach. Każda z nich jest takim samym majstersztykiem. Książki są niezwykle przejrzyste, zazwyczaj podzielone na rozdziały, dzięki czemu łatwo odnaleźć to, czego szukamy, pełne fotografii, map, które dodatkowo pozwalają nam się w przenieść w czasie. Autorzy książek piszą je, wykorzystując niezwykle przystępny język, prosty,  dzięki czemu książki trafią nawet do tych osób, które za historią nie przepadają. Mimo że nie jest to beletrystyka, te książki wciągają, je się chłonie, łyka się je raz po raz, strona za stroną i ciągle jest mało. Pełne są świadectw osób, które brały udział w tych wydarzeniach lub mają o nich szeroką wiedzę zdobytą od kogoś im bliskiego. 

Historia w szkole czasem nudzi, wiem to po sobie, gdyż podjęłam się tego wyzwania i rozszerzam ten przedmiot. Są czasami tematy, które jednym uchem wlatują, wzmagają senność i wylatują drugim. Tym bardziej, kiedy masz tych godzin historii 6 w ciągu jednego tygodnia. Warto wtedy szukać tych tematów opracowanych w formie, która nas zainteresuje np. filmu czy właśnie książki. Jeżeli wolicie formę właśnie książki, to warto zerknąć na stronę Wydawnictwa RM, może tam znajdziecie książkę na temat, którego szukacie.


W książce mamy pełen obraz sytuacji od "dziwnej wojny", krwawych walk w Belgii, Holandii, przez ewakuację, do pozycji, w jakiej znaleźli się Ci wszyscy żołnierze, dla których to, że wrócili do kraju, "uciekli" było ogromną klęską, w oczach ludzi byli oni jednak bohaterami. Pomimo tego, że każdy rozdział dotyczy innego tematu, treść jest bardzo spójna, podobna jest również budowa każdego rozdziału - cytat, krótkie wprowadzenie a dopiero później wypowiedzi uczestników, fotografie, które tylko coraz bardziej przybliżają nas do tych wydarzeń z początków lata 1940 r. Choć minęło już 80 lat, czytając tę książkę, można poczuć, jakby ta historia nadal była żywa, jakby oni tam nadal byli, nadal walczyli. Cała książka liczy 312 stron, a czyta ją się, jakby miała ich 10, czas mija bardzo szybko i nie wiadomo kiedy jest się już przy końcu. 

Wpis powstał w ramach współpracy.


PODPIS

Komentarze