Pozostał jeszcze jeden miesiąc wakacji. Wiele osób decyduje się wyjechać na urlop w sierpniu, stąd też pomysł na wpis. Często, kiedy stajemy już przed wyborem celu, zastanawiamy się: Polska czy zagranica? Morze czy góry? A może Mazury? Dziś chciałybyśmy Was zabrać w krótką podróż po Polsce i zaproponować Wam kilka ciekawych miejsc. Kto jedzie z nami?
Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest oczywiście polskie morze - Trójmiasto, Hel, Władysławowo to chyba najbardziej oblężone miejscowości nad Bałtykiem. Przepięknych miejscowości w tej części Polski jest bardzo dużo.
Polskie może to nie tylko piasek, słońce i morskie kąpiele. Oprócz tego czeka na nas wiele zabytków, muzeów, parków rozrywki oraz ciekawych obiektów przyrodniczych. Ci bardziej aktywni mogą skorzystać z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych lub jednej z wielu atrakcji związanych ze sportami wodnymi i rekreacją na morskich falach.
Góry również mają bardzo wiele do zaoferowania. Pierw chcemy Was zabrać do zimowej stolicy Polski - Zakopanego. Chętnie odwiedzanego przez turystów nie tylko z Polski, lecz również zza granicy. Ja osobiście wolę góry. Jest w nich jakaś magia.
Jednym z topowych miejsc Zakopanego jest Morskie Oko. Możemy dostać się tam na dwa sposoby - pieszo ok. 9km oraz bryczką. Ja polecam tę pierwszą opcję. Sama ok.2 lata temu pokonałam tą trasę pieszo i jestem mega zadowolona. Na pewno, gdy nadarzy się okazja i pozwoli na to pogoda, to zrobię to ponownie.
Jak można byłoby być w Zakopanem i nie odwiedzić Krupówek? Znajdziecie tam pełno straganów, straganików
z pamiątkami oraz budek z jedzeniem i przeróżnych sklepów.
Ciekawym punktem jest zabytkowy, drewniany kościółek na Pęksowym Brzyzku. Jest to najstarszy drewniany kościół w Zakopanem. Zaraz obok znajduje się cmentarz, na którym pochowanych jest wiele osób, które zasłużyły się dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Pochowani zostali tam m.in. Kornel Makuszyński, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Marusarz.
Mogę Wam również polecić przejście z Krupówek, drogą pod Reglami, pod Wielką Krokiew, pooddychacie świeżym powietrzem. Dla dzieci będzie to świetna okazja, by zobaczyć owieczki z bliska, ale uważajcie,w tamtych regionach często widywana jest niedźwiedzica. Po drodze możecie zboczyć z trasy i przez Dolinę ku Dziurze dojść niewielkiej jaskini - Dziury.
Mam nadzieję, że jeszcze Was nie znudziłyśmy. Jedziemy dalej? Przed nami jeszcze dwie, krótsze stacje. Co Wy na wypad w Pieniny?
Pieniny to idealne miejsce dla miłośników adrenaliny i łowców mocniejszych wrażeń. Słynną atrakcją jest spływ przełomem Dunajca. Istnieją trzy sposoby: tratwami flisackimi, kajakami górskimi lub pontonami.
Dodatkową atrakcją jest zapora wodna oraz sztuczne Jezioro Czorsztyńskie. Można pływać po nim statkiem wycieczkowym pomiędzy dwoma zabytkowymi zamkami - w Czorsztynie i w Niedzicy. Oba zamki są udostępnione dla turystów.
Zapnijcie pasy! Ruszamy dalej! Pojedziemy do krainy rzeźby krasowej, czyli do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zobaczymy m.in. Maczugę Herkulesa, pustynię Błędowską, zamek w Pieskowej Skale oraz zamek Ogrodzieniec.
Chyba jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeczy kojarzonych z Jurą Krakowsko-Częstochowską jest Pustynia Błędowska. Pustynia ta jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków. W czasie I i II wojny światowej była wykorzystywana jako poligon.
Przed zamkiem Pieskowa Skała (widocznym na dwóch powyższych zdjęciach) w Dolinie Prądnika, na obszarze Ojcowskiego PN stoi wysoka skała w kształcie maczugi, stąd też nazwa.
Kolejnym, dość rozpoznawalnym obiektem tego regionu jest zamek Ogrodzieniec a właściwie jego pozostałości.
Oczywiście miejsc w Polsce jest o wiele, wiele więcej. To jest tylko część. Polska jest długa i szeroka, każdy znajdzie coś dla siebie.
Za kazdym razem, gdy widze lub slysze "Trojmiasto" to mi tak smutno. Kocham je calym sercem, moglabym tam byc caly czas i bardzo boli mnie odleglosc. Mam wielką nadzieję, że kiedys tam zamieszkam! To chyba na zawsze bedzie moje ulubione miejsce w Polsce...
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko
My Blog - aleksandraeva.blogspot.com
Trzymamy kciuki, aby to marzenie się spełniło :) Ja bym z chęcią zamieszkała gdzieś na Podhalu, a najchętniej to bym miała męża górala ;) hehe Kręci mnie ten region Polski :D
UsuńPiękne zdjęcia. :)
OdpowiedzUsuńpersonal-dreams.simplesite.com
Dziękujemy <3
UsuńŚwietny wpis! Bardzo zechcą do podróży po Polsce ♥️😃 swoją drogą- bardzo tęsknie za Polską i nie mogę się już doczekać widoku chociażby Polskiego morza ♥️😃
OdpowiedzUsuńDziękujemy :) Staramy się, by nasze wpisy były, jak najbardziej atrakcyjne, ale z racji odległości, która nas dzieli i tego, że każda ma swoje życie, wychodzi to różnie ;)
UsuńPoczątek wakacji w rozjazdach - wycieczka na Litwę i do Brukseli :)
OdpowiedzUsuńObecnie siedzę na spokojnie w domku, odpoczywam i rozkoszuje się słoneczną pogodą.
Pozdrawiam i zapraszam do mnie!
lublins.blogspot.com
Widziałam właśnie Twój post o wyjeździ na Litwę i się zauroczyłam :) Pięknie tam <3 Wypoczywaj, bo niedługo koniec laby ;)
UsuńWiele osób decyduje się na wakacje nad wodą, nierzadko nad morzem. W miesiącach letnich te miejscowości są w końcu najbardziej oblegane. Góry preferuję (i wydaje mi się, ze ogólnie są preferowane jesienią lub zimą).
OdpowiedzUsuńJa jestem raczej tym typem, który za jeziorami nie przepada zbytnio. Irytuje mnie tłok, o wiele bardziej wolę przydomowy basen ;)
Usuń